Stroke Care Unit
Nadat de eerste zorgen toegediend werden op de dienst Spoedgevallen, worden beroertepatiënten gehospitaliseerd op de Stroke Care Unit. Deze eenheid is erop gericht om patiënten optimaal te begeleiden in de eerste dagen na een beroerte. Het multidisciplinaire beroerte-team let hierbij vooral op:
- Hartritme
- Aantal hartslagen per minuut
- Bloeddruk
- Temperatuur
- Zuurstofgehalte in het bloed
- Ademhalingsfrequentie
- Bewustzijn
- Verlammingsverschijnselen
- Slikmogelijkheden
- Spraakmogelijkheden
- Blaasfunctie
Indien er zich problemen voordoen, worden deze zo snel mogelijk gecorrigeerd. Bijvoorbeeld, wanneer het zuurstofgehalte in het bloed te laag is, wordt extra zuurstof toegediend. Deze begeleiding is in de eerste dagen erg belangrijk omdat zo de schade aan hersencellen beperkt kan worden. Daarnaast proberen we complicaties te voorkomen of vroegtijdig op te sporen.Veel voorkomende complicaties zijn:
- Longontsteking
- Blaasontsteking
- Uitdroging
- Doorligwonden
- Obstipatie
- Overvulling van de blaas
- Nieuwe beroerte
- Pijn
- Trombose
We streven er naar om de aangedane zijde zoveel mogelijk te stimuleren. U wordt in een speciale houding gelegd, om te voorkomen dat er een sterke spanning in de spieren optreedt. Als u weer wat meer kan en mag oefenen, wordt geprobeerd vooral de aangedane zijde in het bewegen te betrekken. Ook wordt er aandacht besteed aan uw spraak en begripsfunctie. U begint zo nodig met spraak- en sliktherapie.
Daarnaast zullen meer gerichte onderzoeken gebeuren naar de oorzaak van de beroerte.
Mogelijke onderzoeken zijn:
- Onderzoeken van de halsbloedvaten om vernauwingen of scheurtjes op te sporen. (echo-doppler, CT- of MR-angiografie)
- MRI-scan van de hersenen om het letsel in de hersenen in beeld te brengen.
- Cardiologisch onderzoek: echografie van het hart om klonter-, vorm- of klepafwijkingen van het hart op te sporen.
- EEG: een onderzoek dat de activiteit van de hersenen meet.
Afhankelijk van de resultaten van deze onderzoeken kunnen preventieve maatregelen worden genomen, om een herhaling van een beroerte te voorkomen. Beroertepatiënten verblijven over het algemeen slechts enkele dagen op de Stroke Care Unit. Wanneer de medische situatie het toelaat, worden ze vervolgens overgebracht naar een gewone ziekenhuiskamer op de afdeling Neurologie.
Uw toestand, de plannen voor behandeling en de revalidatiemogelijkheden worden besproken in een Multidisciplinair team. Dit team komt regelmatig bij elkaar. Het team bestaat uit:
- Een neuroloog
- Een verpleegkundige
- Een kinesitherapeut
- Een ergotherapeut
- Een logopedist
- Een sociaal verpleegkundige
Bij de opname heeft de neuroloog een gesprek met u en/of uw contactpersoon. De neuroloog bespreekt de volgende aspecten:
- Uw huidige toestand
- De mogelijke oorzaak van de beroerte
- Verwachtingen op korte termijn
- Het te volgen beleid op korte termijn
De behandelende arts komt op werkdagen ’s morgens tijdens de zaalvisite bij u langs. Hij bekijkt samen met de verpleegkundigen uw toestand en stelt zich op de hoogte van eventuele bijzonderheden van de voorgaande avond en nacht. Tijdens deze zaalvisite kunt u eventuele vragen stellen.
Na een aantal dagen kunnen de eerste resultaten van de onderzoeken bekend zijn en kunnen u en/of uw partner of contactpersoon via de verpleegkundige een afspraak maken met de behandelende arts.
Hierbij kan het volgende aan bod komen:
- Uw huidige toestand
- De mogelijke oorzaak van de beroerte
- Verwachtingen op korte en lange termijn
- Het te volgen beleid op korte en lange termijn
- Resultaten van onderzoeken
- Thuissituatie
- Het ontslagbeleid
Op de Stroke Care Unit zijn 24 uur per dag verpleegkundigen werkzaam. Zij geven alleen aan uw partner/contactpersoon informatie over uw actuele situatie. De contactpersoon kan daarvoor bellen tussen 11u30 en 12u naar het telefoonnummer 02/477 77 33.
De verpleegkundigen nemen contact op met uw partner/contactpersoon als er belangrijke veranderingen in uw situatie zijn. Aan het eind van de opname zal de behandelende arts een afsluitend gesprek met u en/of uw partner of contactpersoon voeren.
De bezoekuren op de Stroke Care Unit zijn van 14 u tot 15 u en van 18.30u tot 20.00u. Wij vragen om het aantal bezoekers te beperken tot 2 personen. Met het oog op de hygiëne en praktische bezwaren mogen er geen bloemen op de Stroke Care Unit staan.
De bezoekuren op de afdeling neurologie zijn doorlopend van 13u30u tot 20u.
Als uw toestand stabiel is en de onderzoeken zijn afgerond, kunt u het ziekenhuis verlaten. De ontslagmogelijkheden worden in het multidisciplinaire team besproken. Uw leeftijd, thuissituatie, oefen- en belastingsmogelijkheden zijn daarbij van belang.
De mogelijkheden zijn:
Terugkeer naar huis
Indien uw situatie het toelaat, is ontslag naar thuis mogelijk. Zo nodig kan de revalidatie verder gezet worden onder begeleiding van een kinesitherapeut bij u in de buurt. U krijgt een afspraak mee voor een controle op de polikliniek Neurologie na 6 weken. Tijdens deze controle komen de volgende punten aan bod:
- Uw algemene toestand
- Eventueel resterende klachten van de beroerte
- Medicatiegebruik
- Uitslagen van onderzoeken
- Risicofactoren betreffende de beroerte
Opname in een revalidatiecentrum of rust- en verzorgingstehuis
Als u nog verdere revalidatie en/of zorg nodig heeft, kan een opname in een revalidatiecentrum of rust en verzorgingstehuis een mogelijkheid zijn. Bij de praktische organisatie hiervan wordt u bijgestaan door onze sociaal verpleegkundige.
Om de kans op een nieuwe beroerte zo klein mogelijk te maken, raden we u aan om de onderstaande adviezen op te volgen:
Stoppen met roken
Roken verdubbelt je risico op een beroerte.
Indien u gemotiveerd bent om te stoppen met roken en hierbij ondersteuning zoekt, kan u beroep doen op de rookstopbegeleiding in ons ziekenhuis.
U kan hiervoor een afspraak maken op de dienst Pneumologie op het nummer 02 477 60 12.
Bloeddruk
Laat regelmatig uw bloeddruk controleren bij de huisarts. Een bloeddruk hoger dan 140/90 mmHg verviervoudigt de kans op een beroerte.
Medicatie
Het gebruik van bloedverdunnende, bloeddrukverlagende en cholesterolverlagende medicatie kan de kans op een nieuwe beroerte sterk verminderen. Deze medicatie zou enkel na overleg met uw behandelende arts gewijzigd mogen worden. Gelieve contact op te nemen met uw arts indien u bijwerkingen ervaart.
Een gezonde levensstijl
Naast cholesterolverlagende medicatie adviseren wij u om een cholesterolarm dieet te volgen.
Indien u lijdt aan diabetes is het ook van het grootste belang om regelmatig uw suikerspiegel te laten controleren en u te houden aan het advies van uw behandelende arts.
Een te hoge suikerspiegel heeft een zeer nadelige invloed op de bloedvaten.
Voor voedingsadvies kan u steeds terecht bij de diëtist.
Drink met mate alcohol, niet meer dan 2 glazen per dag.
Vermijd of corrigeer overgewicht.
Lichaamsbeweging
Het is goed om binnen uw mogelijkheden zoveel mogelijk te bewegen. Bewegen is goed voor de bloedsomloop en kan helpen uw lichaamsgewicht op pijl te houden of te brengen.
U kunt met de kinesitherapeut bespreken wat uw mogelijkheden zijn.
Belgische vereniging tegen cerebrovasculaire accidenten - www.strokenet.be