20.000 euro voor immunotherapieonderzoek bij hersenkanker dankzij schenking aan VUB en UZ Brussel

26 januari 2026

Op 23 januari ontving het onderzoeksteam van prof. dr. Bart Neyns en prof. dr. Johnny Duerinck (UZ Brussel) een cheque van 20.000 euro voor het VUB-UZ Brussel Paul De Knop Fonds. Het bedrag werd ingezameld via een bloemenactie, opgezet door ​ Ellen Lemaire, ter nagedachtenis van haar mama Ingrid, die in 2024 overleed aan een glioblastoom. ​

 
De schenking is het resultaat van een persoonlijk engagement om wetenschappelijk onderzoek te ondersteunen dat nieuwe perspectieven biedt voor patiënten met kanker van de hersenen (glioblastoom). Glioblastoom is de meest agressieve hersentumor.

Het fonds ondersteunt onderzoek naar innovatieve immunotherapieën, waaronder behandelingen voor patiënten met agressieve en terugkerende tumoren waarvoor momenteel beperkte therapieën beschikbaar zijn.

“Mama leek kerngezond en kreeg plots uitvalsverschijnselen,” vertelt Ellen Lemaire. “Na een MRI kregen we te horen dat ze een glioblastoom had. De tumor was niet operabel en zelfs de zwaarste chemo- en radiotherapie konden haar ziekte niet afremmen. Twee maand na haar diagnose was ze half verlamd en aan bed gekluisterd. Nog eens 2,5 maand later is ze thuis, omringd door haar geliefde familie en vrienden overleden. Er was haar geen tijd gegund.”

Uit dat intense verlies groeide een sterk engagement. Mama was verpleegster in hart en nieren en stond altijd klaar voor anderen. Dat zij op 65-jarige leeftijd zo’n fatale ziekte kreeg, is onbegrijpelijk. Mama zou willen dat lotgenoten betere vooruitzichten krijgen: meer comfort, betere behandelingen en hoop… hoop op meer tijd en ooit misschien zelfs genezing. Met deze bloemenactie zetten we haar strijd samen verder.”

Bloemenactie tijdens de feestdagen

Tijdens de kerstperiode lanceerde Ellen in beperkte kring een bloemenactie met No Water Flower amaryllissen. “Ideaal voor jezelf, of als kerstcadeau. Bloem je mee?”, luidde een berichtje op Facebook. Daarmee dacht ze een 150 bloemen te verkopen.
​De respons was overweldigend. Familie, vrienden, lotgenoten en sympathisanten kochten en verkochten samen 1.400 bloemen. Goed voor een schenking van 20.000 euro.

“De bloemenactie bracht niet alleen middelen op voor onderzoek,” zegt Ellen. “Ze gaf ons ook de kans om over mama te praten in een periode waarin we haar enorm missen. Nog elke dag krijgen we foto’s van bloeiende amaryllissen die aan haar doen denken. Dat betekent enorm veel voor ons.”

“Mama is niet de enige in onze directe omgeving die getroffen werd door de ziekte. We kennen helaas nog een aantal lotgenoten. Ook vaak jonge mensen rond de 30-40 jaar zoals Brecht en Levy. We willen niets liever dan dat dit onderzoek een doorbraak mag betekenen en in de toekomst levens mag redden.”

Steun voor onderzoek met directe impact op patiënten

Immunotherapie stimuleert het eigen afweersysteem om kankercellen te herkennen en aan te vallen. In het UZ Brussel en aan de Vrije Universiteit Brussel loopt onderzoek naar de inzet van deze therapieën bij verschillende kankertypes, waaronder kwaadaardige hersentumoren. De steun van fondsen zoals het Paul De Knop Fonds is cruciaal om dit onderzoek verder te verdiepen en nieuwe behandelstrategieën te ontwikkelen om zo de perspectieven voor patiënten te verbeteren.

Waardering vanuit het onderzoeksteam

Volgens prof. dr. Bart Neyns, diensthoofd Medische oncologie, maken dergelijke schenkingen een wezenlijk verschil: “Ze laten ons toe om innovatieve ideeën sneller te testen en onderzoeksprojecten verder uit te bouwen, met het oog op betere behandelingen en een hogere levenskwaliteit voor patiënten.”

“We zien nog te vaak situaties waar we met de bestaande behandelingen niet ver genoeg raken. Dan kan je je rug niet draaien naar die patiënten. Voor mij hoort daar een roeping bij om betere oplossingen te zoeken.” 

Prof. dr. Johnny Duerinck, neurochirurg: “Patiënten die plots de diagnose van een hersentumor krijgen, hebben nood aan perspectief en aan hoop en daartoe kan ons onderzoek bijdragen."

Hoop voor patiënten waarmaken

Met de steun aan het fonds kunnen de artsen vooruitgang boeken door: veilige patiëntengroepen op te starten, de toediening van immunotherapie rechtstreeks in de hersenen verder verfijnen en nieuwe studies voorbereiden die behandelingen vroeger in het traject plaatsen.

Prof. dr. Bart Neyns: “Vandaag zien we voor het eerst dat in onze studie vijf van de negentien patiënten meer dan twee jaar vrij blijven van herval, twee onder hen reeds meer dan vier jaren. Dat zijn lichtpunten die ons tonen dat we op het juiste spoor zitten en dat we moeten versnellen.”

Waarom iedereen wint dankzij filantropie

Het VUB-UZ Brussel Paul De Knop Fonds voor immunotherapie valt onder het gedeeld beheer van de VUB Foundation en de UZ Brussel Foundation.

Het beleid van de VUB Foundation steunt op de overtuiging dat elke gift maatschappelijke return krijgt. Iedere bijdrage steunt onderwijs, onderzoek, innovatie of het patrimonium van de VUB. De kennis en inzichten die daaruit ontstaan, vloeien terug naar de samenleving.

Wat u geeft aan de VUB krijgt u terug. ​
www.vubfoundation.be

De UZ Brussel Foundation brengt schenkers, zorgkundigen en wetenschappers samen zodat ze méér kunnen bereiken. Via unieke onderzoeken en projecten zorgen we voor een warme, humane zorgomgeving en creëren we een meerwaarde voor patiënten en hun familie.

Meer info op www.uzbrusselfoundation.be.